7 wskazówek, jak schudnąć raz na zawsze. Bez kłopotów i kłopotów!

Ilu próbowałeś diety, tylko po to, aby odzyskać utraconą wagę (na krócej lub dłużej) - nie wspominając o zainteresowaniu? Może nadszedł czas, aby przyjrzeć się, gdzie za każdym razem popełniasz błąd, niezależnie od tego, czy schudłeś dzięki falom węglowodanów, dietom ketonowym, czy jakiejkolwiek obecnie modnej diecie.

1. Nie chcę schudnąć 10 kg w miesiąc
Jeśli dieta obiecuje Ci utratę cudownej liczby w ultrakrótkim czasie, możesz być w 100% pewna, że ​​jest w tym haczyk. Zwykle płacisz za to dużo pieniędzy, wiąże się to z ekstremalnymi ograniczeniami, utratą życia towarzyskiego, a często także problemami zdrowotnymi na poziomie fizycznym i psychicznym. Schudniesz więc, ale na pewno nie w zdrowy sposób. A czy dla Was jest to tego warte?

Gdy tylko Twoja motywacja choć trochę opadnie, rozpoczyna się szalona karuzela przejadania się. I nie chodzi o to, że masz po prostu słabą wolę. Dzieje się tak dlatego, że Twój organizm dosłownie zaczyna walczyć o przetrwanie i na wszelkie możliwe sposoby zmusza Cię do jedzenia takiej ilości, jaka jest mu potrzebna do codziennego funkcjonowania.

Takie diety awaryjne nie nauczą Cię podstaw zdrowej diety. Jeśli więc osiągniesz swój cel i przestaniesz chcieć się ograniczać, powrócisz do starych, niezdrowych sposobów. Nic dziwnego, że kilogramy i frustracja wracają z szybkością błyskawicy.2. Przestrzegaj reżimu picia wody i herbat
Ważny jest reżim picia, to lekcja ze szkoły podstawowej. Staraj się jednak unikać słodzonych napojów, takich jak coca-cola, soki, słodka woda mineralna czy herbaty i kawy słodzone łyżeczkami cukru. Słodkie napoje kawowe ze Starbucksa też zdecydowanie nie nadają się do codziennego popijania, biorąc pod uwagę, że jedno takie Frappucino będzie kosztować tyle samo kalorii, co lunch - ale na pewno nie napełni Cię jak lunch.

Może Cię to zdziwić, ale nawet koktajle owocowe z napisem „fitness” lub „slim line” na opakowaniu są pełne cukru i niepotrzebnych kalorii. Taki słodki napój dostarczy Ci X dziesiątek, jeśli nie setek dodatkowych kalorii, ale Cię nie napełni. Często po prostu podnosi poziom cukru we krwi, więc po takim drinku wkrótce będziesz po prostu głodny.

Ale na pewno nie będziesz zaskoczony, że wśród innych napojów, które warto ograniczyć, znajdują się zdecydowanie napoje alkoholowe. Pełne pustych kalorii, niekorzystnie wpływające na funkcjonowanie organizmu, na podejmowanie decyzji (kiedy burgery i chipsy smakują lepiej niż po alkoholu?!) na pewno nie będą korzystne dla Twojej sylwetki i zdrowia.


3. Do każdego posiłku porcja owoców i/lub warzyw
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie co najmniej 500 g owoców i warzyw łącznie każdego dnia, najlepiej większej liczby odmian, aby zapewnić różnorodność smaków i składników odżywczych. Oczywiście nie jest konieczne docenianie każdego kawałka owocu i warzywa – wystarczy, że stanie się to rutyną i przygotuje kawałek owocu lub porcję warzyw do każdego codziennego posiłku.

Szczególnie warzywa potrafią wypełnić żołądek, nie dostarczając przy tym zbyt dużej ilości kalorii. Zupełne przeciwieństwo wspomnianych słodkich napojów! Oprócz tego, że Cię syci, a jednocześnie ma niską zawartość kalorii, dostarcza także witamin, minerałów, składników odżywczych i błonnika, których potrzebuje każdy zdrowy organizm, niezależnie od tego, czy tracisz na wadze, czy nie.

4. Chodź, kiedy tylko możesz
Nie lubisz sportu? Bez problemu! Aby schudnąć lub utrzymać wagę, wystarczy chodzić. Obecnie przeważają prace siedzące, do których można dojechać samochodem lub wygodnie komunikacją miejską na przystanku bezpośrednio przed wejściem do zakładu pracy. Zalecane 10 000 kroków dziennie jest zatem całkowicie poza zasięgiem wzroku.

Z pewnością nie zachęcamy Cię, abyś od razu zaczął próbować chodzić 10 000 kroków dziennie, jeśli obecnie robisz zaledwie 2000. Po prostu wyznacz sobie możliwy do osiągnięcia cel i podążaj za nim każdego dnia.

Jeśli nie do pomyślenia jest poświęcenie każdego dnia na spacer, zarezerwuj dla nich przynajmniej weekendy. Albo sam na sam ze swoimi myślami, albo z podcastem, albo z rodziną lub przyjaciółmi. Taki spacer na świeżym powietrzu wpływa również pozytywnie na nastrój i pracę mózgu. Tyle korzyści z chodzenia, kto by się tego spodziewał?

5. Nie eliminuj całkowicie słodyczy, po prostu je ogranicz
Nie pisaliśmy się nawzajem, to prawda. Nawet na diecie można sobie pozwolić na słodycze. Haczyk tkwi jednak w ilości. Stoi za tym bardzo dobra psychologia. Jeśli pozwolisz sobie na zjedzenie czekolady lub jakiegoś niezbyt zbilansowanego jedzenia w ograniczonej ilości, a częściej, to nie będziesz ulegał pokusie przeszukania całej lodówki czy kupienia półki ze słodyczami przy pierwszym napadu głodu.

Krótko mówiąc, przekąski należą do zdrowej diety – trzeba tylko zwracać uwagę na ich ilość. Czy znasz zasadę 80/20? To podstawowa zasada tzw. elastycznego odżywiania. Oznacza to, że 80% diety powinno pochodzić z wartościowej pod względem odżywczym i mało przetworzonej żywności (owoce, warzywa, mięso, jaja, ryby, nabiał, rośliny strączkowe...), a pozostałe 20% z żywności, którą kochamy, ale której nie lubimy nie w dużych ilościach ilość dobra dla naszego zdrowia.

6. Skoncentruj się na odpowiednio długim i dobrej jakości śnie
Nie lekceważ snu! Gdybyś tylko miał pojęcie, jak ogromny pozytywny wpływ ma to na dziesiątki aspektów naszego życia... Jeśli nie będziesz spać wystarczająco długo i dobrej jakości, zniszczysz także hormony głodu i sytości, leptynę i grelina, między innymi. Wystarczy jedna nieprzespana noc, a możesz mieć pewność, że Twoje myśli będą Cię prześladować następnego dniana jedzenie więcej, niż byś chciał.

7. Skorzystaj z pomocy eksperta
Nie ma wstydu w skorzystaniu z pomocy. Przecież w różnych magazynach i Internecie jest tyle (często sprzecznych) informacji, że trudno się zorientować. Zwłaszcza dla osoby, która nie studiowała żywienia i nie wie, w co wierzyć. Oddaj się w ręce eksperta – na przykład korzystając z naszego zindywidualizowanego testu, który został opracowany przez ekspertów i zaleci najlepszą rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia. 30 000 000 kombinacji, indywidualny miks witamin specjalnie dla Ciebie, w najlepszej możliwej jakości.