7 wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry

Nasza skóra pokrywa nas od stóp do głów. Dosłownie. Stanowi barierę między naszym światem wewnętrznym a światem zewnętrznym - dość ważna rola. I założymy się, że nie zdajesz sobie z tego sprawy. Czy zatem odpowiednio dbasz o swoją skórę?

Na co dzień narażamy ją na różnorodne wpływy, które mogą mieć wpływ zarówno na zdrowie, jak i urodę skóry. Jak o nią dbać, aby jak najdłużej była zdrowa i wyglądała młodo? Jakie kroki podjąć, aby spowolnić proces starzenia się skóry?Co to jest starzenie się skóry?
Częsta (niepotrzebna) przyczyna złego nastroju.

Zmarszczki, zwiotczenie skóry, plamy pigmentacyjne.

Naturalne zjawisko.

Wraz z wiekiem nasza skóra jest w stanie regenerować się po różnych formach stresu i coraz mniej „naprawiać”. Winnych jest kilka czynników, np.:

  • szybsza utrata wilgoci z głębszych warstw skóry
  • mniejsza produkcja niezbędnych składników odżywczych (biotyny i kolagenu), które utrzymują elastyczność skóry
Jest to forma zwyrodnienia, której organizm każdego z nas z biegiem czasu doświadcza. Inaczej szybko. Na tempo starzenia się naszej skóry wpływa wiele czynników, w tym środowisko i zmiany w organizmie.

Jakie są oznaki starzenia się skóry?
Oznaki starzenia się skóry obejmują:

  • ścieńczenie skóry – z wiekiem produkcja komórek w głębszych warstwach skóry spowalnia, w wyniku czego skóra staje się cieńsza, jaśniejsza i bardziej przezroczysta
  • zwiotczenie skóry – produkcja elastyny ​​i kolagenu również nie jest już taka jak dawniej, dlatego wpływa to na jędrność i elastyczność skóry
  • pojawienie się zmarszczek – to skutek dwóch poprzednich punktów, szczególnie w takich obszarach jak czoło oraz okolice oczu i ust
  • pojawienie się plam starczych – podczas procesu starzenia komórki skóry zawierające melaninę pigmentową (melanocyty) mogą zarówno kurczyć się, jak i powiększać – powiększenie objawia się plamami starczymi i jest widoczne głównie w obszarach często narażonych na działanie słońca.
  • suchość – w trakcie starzenia skóra wytwarza mniej potu i gruczołów łojowych, przez co skóra jest mniej nawilżona i może być sucha lub swędząca.
  • występowanie pękniętych naczyń krwionośnych


A wszystko to dzieje się całkowicie naturalnie… jeśli nie znasz sposobów na odwrócenie lub chociaż spowolnienie tych procesów. W zależności od ekspozycji na słońce, a także innych czynników, może wystąpić przedwczesne starzenie się skóry. Dlatego umiejętność zidentyfikowania znaków ostrzegawczych może pomóc w podjęciu natychmiastowych działań, aby zapobiec pogorszeniu się choroby.

Jakie czynniki powodują starzenie się skóry?
Oznaki starzenia się skóry wynikają z dwóch czynników: starzenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Starzenie się wewnętrzne jest naturalną manifestacją starzenia się. Zmniejsza się produkcja komórek, naskórek staje się cieńszy, zmniejsza się produkcja kolagenu.

Starzenie zewnętrzne to starzenie się skóry spowodowane czynnikami zewnętrznymi – środowiskiem, stylem życia, ekspozycją na promieniowanie UV, codzienną pielęgnacją skóry, dietą…Jednym ze sposobów jest ostrożność podczas ekspozycji na słońce.
Stosując kremy z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim SPF, nosząc odzież ochronną i nosząc parasole, możesz uniknąć bezpośredniego nasłonecznienia.

Pielęgnacja skóry obejmuje również przestrzeganie zasad pielęgnacji skóry. Demakijaż, oczyszczanie, tonizacja, serum, nawilżenie, czy robisz to wszystko? Dodatkowo pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kosmetyków, które są przeznaczone do pielęgnacji Twojego rodzaju skóry.

Zdrowa i zbilansowana dieta nie tylko dba o zdrowie narządów, mięśni, kości itp. Może (i często przynosi) również korzyści dla Twojej skóry. W żywności znajdują się składniki odżywcze, które mogą wspierać i utrzymywać zdrowie skóry.

Jakie składniki odżywcze mogą korzystnie wpłynąć na Twoją pielęgnację przeciwstarzeniową skóry?
Chociaż zbilansowana dieta powinna być priorytetem, jeśli chodzi o spożywanie witamin i minerałów, suplementacja może pomóc w osiągnięciu zalecanej dziennej dawki. Oto kilka witamin i minerałów, które warto uwzględnić w planie suplementacji:

Cynk
Cynk wspiera zdrowie skóry, odgrywając rolę w gojeniu ran i naprawie komórek. Badania pokazują, że przy codziennym stosowaniu ma działanie przeciwzapalne, które zapobiega chorobom skóry.

Żelazo
Żelazo, podobnie jak cynk, może pomóc skórze leczyć rany. Jest istotną częścią tworzenia i metabolizmu kolagenu.

Kolagen
Kolagen to jeden z podstawowych budulców skóry. Zwiększanie ilości kolagenu poprzez żywność i suplementy może jeszcze bardziej poprawić zdrowie skóry. Pomaga w nawilżeniu skóry, minimalizując drobne linie i zmarszczki. Utrzymuje także elastyczność skóry, co poprawia jej wygląd.Kompleks B (zawiera biotynę)
Kompleks witamin z grupy B utrzymuje zdrowie skóry, minimalizując przebarwienia i poprawiając jędrność skóry.

Biotyna zapewnia skórze naturalną barierę, która chroni ją przed słońcem i innymi toksynami. Może to pomóc zminimalizować wpływ promieni słonecznych, które są jednym z głównych czynników starzenia się skóry.

Witamina C
Witamina C wspiera skórę przed oznakami starzenia, utrzymując gęstość kolagenu na optymalnym poziomie i wzmacniając sieć kolagenową. Żurawiny i owoce cytrusowe to tylko niektóre ze źródeł witaminy C, które mogą poprawić zdrowie skóry.Te składniki odżywcze z pewnością można znaleźć w żywności, którą jemy każdego dnia. W przypadku gdy w zalecanej dziennej porcji nie znajdują się składniki odżywcze, ustsuplementacja zapobiegająca ich niedoborom.