Dlaczego nie dotrzymujesz swoich postanowień? 3 strategie, które pomogą Ci przetrwać ten rok

Czy czekasz na jutro, kiedy nadejdzie pierwszy poniedziałek nowego roku i wreszcie będziesz mógł zmienić swoje życie o 180 stopni? Przychodzimy Ci z pomocą z doradcą, który pomoże Ci powiedzieć sobie na koniec roku: „Spełniłem wszystkie swoje postanowienia noworoczne!”Jak prawidłowo wyznaczać cele?
Cele – niezależnie od tego, czy mówimy o postanowieniach noworocznych, czy jakichkolwiek innych celach na cały rok – powinny być:

  • konkretny
  • realistyczny
Oznacza to, że nie mówisz sobie: „chcę schudnąć” lub „chcę więcej czytać”. Będziesz mieć większe szanse na sukces, jeśli będziesz konkretny: „Chcę w tym roku schudnąć 10 kg”. lub „Chcę przeczytać w tym roku 20 książek”.

Jednocześnie cele te powinny być realistyczne. Oznacza to, że nie chcesz schudnąć 10 kg w miesiąc lub przeczytać 60 książek, skoro w zeszłym roku nie przeczytałeś ani jednej.

Ale wciąż na tym nie poprzestajemy! Cel bez planu jest skazany na porażkę.

Chcę schudnąć 10 kg w rok. Jak mogę to zrobić? –> Będę chodzić na ćwiczenia 3 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek, zawsze o 17:30) i zatrudnię dietetyka, który pomoże mi w ułożeniu diety.

Chcę przeczytać w tym roku 20 książek. Jak mogę to zrobić? –> Czytam jeden rozdział z książki każdego wieczoru przed pójściem spać.

Konkretne cele, do których przypisałeś konkretne działania (co, ile i kiedy) torują Ci drogę do sukcesu.Oto 3 kolejne strategie oparte na świetnej książce Atomic Habits autorstwa Jamesa Cleara, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele

Strategia 1: Zaangażuj się w swoje przyszłe działania
Czy znacie historię o pisarzu Victorze Hugo, który aby wywiązać się ze swoich obowiązków i ukończyć książkę w określonym terminie, zamknął wszystkie swoje ubrania? Aby mógł skupić się wyłącznie na pisaniu i nic mu nie przeszkadzało. Psychologowie nazywają to „zaangażowaniem”.

Zaangażowanie = wybór, którego dokonujesz teraz, który wyznacza kierunek twoich działań w przyszłości. Jest to sposób, aby zapewnić Cię o właściwym zachowaniu w przyszłości (w odniesieniu do celu), utrwalić dobre nawyki i odwrócić od złych.

Jak może wyglądać takie zaangażowanie bez zamykania ubrań w szafie?

  • Na przykład możesz ograniczyć przejadanie się, kupując żywność w mniejszych opakowaniach zamiast dużych lub nie kupując słodyczy.
  • Możesz ograniczyć nadmierne surfowanie po sieciach społecznościowych, określając w ustawieniach telefonu maksymalną ilość czasu, jaką chcesz spędzać dziennie w sieciach społecznościowych. Po dotarciu do tego miejsca nie będziesz już mieć dostępu do aplikacji.
  • Z kolei możesz ograniczyć impulsywne wydatki w Internecie, blokując kartę do płatności w Internecie.

Znajdź sposoby na zautomatyzowanie swojego zachowania z wyprzedzeniem, zamiast polegać na sile woli w danej chwili. Bądź architektem swoich przyszłych działań, a nie ich ofiarą.

Strategia 2: Zmniejsz tarcia podczas uruchamiania

Zacznę od poniedziałku”.

„Nie wcześniej niż w Nowy Rok”.

„Kiedy mam trochę mniej pracy”.

„Zacznę nad tym pracować dopiero o 13:00.

Dlaczego ciągle odkładamy początek? Dlaczego zwlekamy? W końcu poczucie winy i frustracja wynikające z odwlekania są zwykle gorsze niż ból związany z wykonywaniem pracy. Dzieje się tak dlatego, że najtrudniej jest zacząć, a nie trzymać się pracy. Nie znasz tego z własnego doświadczenia? Kiedy już zaczniesz, praca (cokolwiek by to nie była) zostanie wykonana łatwiej.

Weźmy na przykład Vitapack. Prawdopodobnie (z psychologicznego punktu widzenia) znacznie trudniej jest zamówić i wykorzystać pierwszą torebkę, niż kontynuować ją później.Zamów vitapack

Naucz się nie zwlekać. Jeśli chcesz coś zacząć, zacznij *teraz*. Niezależnie od tego, czy jest środa, listopad, czy 21:36. To niezwykle przydatna umiejętność. zaprowadzi cię dalej niż większość innych ludzi.

Strategia 3: Skorzystaj z tzw. planów wdrożeniowych
Zamiar wdrożenia to koncepcja, którą po raz pierwszy zarejestrowaliśmy w książce Atomic Habits autorstwa Jamesa Cleara. Oznacza to, że wyrażasz zamiar wdrożenia określonego zachowania w określonym momencie w przyszłości.

Na przykład: „W [DATA] o [MIEJSCE] o [CZAS] będę ćwiczyć przez co najmniej 30 minut”.

Istnieją niezliczone badania, które pokazują, jak zamierzenia wdrożeniowe pozytywnie wpływają na Twoje nawyki i działania. Nawyki ruchowe i zachowanie przypominające zaszczepienie się na grypę. W badaniu dotyczącym szczepionek przeciw grypie badacze przyjrzeli się grupie 3272 pracowników jednej z firm na Środkowym Zachodzie i odkryli, że pracownicy, którzy zapisali konkretną datę i godzinę, w której planowali zaszczepić się przeciw grypie, znacznie chętniej się jej trzymali.

Planowanie jest świetne. Planowanie z zamiarem wdrożenia jest lepsze - około 2-3 razy lepsze.

Teraz masz wszystkie informacje, dzięki którym Twój rok będzie dokładnie taki, jak chcesz. Wejdź w to z głową!